Založ si blog

Rómovia a internet

Je veľa rôznych pohľadov na to ako riešiť rómsku problematiku. Existujú ľudia, ktorí tento problém považujú za čisto sociálny, no sú aj mnohí ďalší, ktorí vidia jediné možné riešenie prostredníctvom určitého národného uvedomenia a akceptovania vlastnej etnicity. Popri týchto významných prúdoch však existujú aj takí ľudia, ktorí veria, že integráciu Rómov je možné dosiahnuť tak, že ich naučíte surfovať na internete.

Nech už to znie akokoľvek neuveriteľne, je to skutočne pravda. Existuje projekt zameraný práve na to, aby sa Rómovia naučili pracovať s internetom. Túto vec som s veľkým záujmom zaregistroval vo vysielaní večerných správ STV resp. RTVS. O to viac ma zaujalo, že sa to momentálne deje v neďalekých Raslaviciach. (Obec medzi Prešovom a Bardejovom). Ľudia, ktorí žijú v katastrofálnych sociálnych podmienkach, nemajú prácu a ich príjem tvoria dávky v hmotnej núdzi a príspevky z aktivačných prác by sa mali integrovať do majoritnej spoločnosti prostredníctvom internetu. To je ten geniálny nápad, na ktorý sme tak dlho čakali. Darmo sa Mária Terézia snažila o asimiláciu Rómov, zbytočné boli opatrenia prvej ČSR zamerané na usadenie rómskeho obyvateľstva. Zbytočné boli aj snahy o sociálne vyrovnanie a rozptyl Rómov po území republiky počas obdobia socializmu. Patent, na ktorý ľudstvo, alebo aspoň slovenská spoločnosť čakala sa nazýva INTERNET. Po dlhých desaťročiach náročného výskumu a nejednoznačných výsledkov sa na svetlo sveta dostali vizionári ponúkajúci jednoduché a praktické riešenie, ktoré mohla ponúknuť až moderná doba. Za nemalé peniaze určené na riešenie rómskej problematiky sa uskutočňuje projekt, ktorý prostredníctvom internetu skoncuje so všetkými neduhmi aké sa nám len vybavia.

Rómovia z osád si nájdu prácu, ich problémy s úžerou a sklony k drobnej kriminalite a alkoholizmu sa skončia. Prestane sa kradnúť železo aj úroda na poliach. Zdravotný stav detí sa náhle zlepší, pôrodnosť klesne na takú úroveň, aby obyvatelia osád dokázali zabezpečiť plnohodnotnú výchovu, vzdelanie a materiálne zabezpečenie svojim deťom. Asociáli sa náhle začnú prispôsobovať a dlhodobý a na prvý pohľad nevyriešiteľný problém sa stane minulosťou. Že sa vám to zdá byť nezmysel? Tak to znamená len jediné, trpíte poruchou nazývanou ZDRAVÝ ROZUM.

Človek nemusí byť sociálny pracovník, etnológ, sociológ, či politológ na to, aby pochopil, že sa jedná o číri nezmysel. Pokiaľ totiž existuje človek skutočne presvedčený o takejto alternatíve zaslúži si buď našu ľútosť a dlhodobú psychologickú starostlivosť alebo náš hnev a rozhorčenie. Druhá možnosť totiž ráta s tým, čo je v podobných prípadoch viac než časté a teda so zneužívaním celej problematiky. Je verejným tajomstvom, že rómska problematika je zdrojom obrovských finančných prostriedkov a mnohé organizácie sú založené nie za účelom vyriešenia tejto problematiky, ale len jej „riešenia“. Teda nejde o skutočnú snahu vyriešiť závažnú problematiku, ale len o pokus čo najviac sa na nej priživiť. Projekt vzdelávania Rómov z osád pri práci s internetom je jedným z najflagrantnejších príkladov tohto prístupu, žiaľ zďaleka nie jediným. Totálne nezmyselný projekt bez akejkoľvek perspektívy tak získava popri vysokej finančnej podpore aj nemalú publicitu v našich médiách. Dostáva tak punc dôležitosti a každý kto by sa proti nemu postavil môže byť samozrejme jednoducho, ako to už v podobných prípadoch býva zvykom, označený za rasistu. S týmto argumentom sa daná organizácia ľahko zbaví kritiky a navyše sa dostane do pozície ochrancu diskriminovanej menšiny. Aké konkrétne pozitíva však jej kroky (a minuté peniaze) prinesú sa však nikdy nedozviete.

Rómska problematika je reálnym problémom, ktorý sa na Slovensku musí riešiť. Aktivity podobných mimovládnych organizácií sú však buď hlúpe alebo účelové. V oboch prípadoch sa však netreba báť hovoriť o nich. Zakrývať si oči s argumentom, že sa aspoň o niečo snažia by odporovalo logike a podporilo aj mnohé ďalšie organizácie práve v takýchto projektoch prinášajúcich zisk, no nie úžitok. Popri všetkých možných nezmyselných a vykonštruovaných prepočtoch o tom koľko miliónov nás Rómovia stoja a anketách ako sme proti tomu, aby na nich boli vyčleňované peniaze, by sa mala radšej naša pozornosť upriamiť na veci reálne. Nech už sa to zdá byť akokoľvek neuveriteľné v súvislosti s rómskou problematikou nie sú kľúčovým problémom peniaze. Existuje totiž ochota vyčleniť tieto prostriedky ako u nás tak aj na úrovni EÚ a práve tento fakt je využívaný. Keďže stále nie je zhoda na tom ako tento problém riešiť, čo priznávajú aj vrcholoví politici z väčšiny politických strán, vytvára sa priestor pre alternatívne spôsoby. Aj týmto spôsobom riešenia však musíme určiť hranicu, ktorú by nemali prekračovať. Rozhadzovať peniaze na nezmysli len preto, že nepoznáme ideálny spôsob riešenia má asi takú logiku ako platiť za striebornú metalízu na aute, ktorému nevieme opraviť motor.

Gina Haspelová

Nová šéfka CIA Gina Haspelová zložila prísahu

21.05.2018 18:22

Nominantka prezidenta USA Donalda Trumpa je prvou ženou na tomto poste.

euro, bankovky, peniaze, mince

Euro na ceste dolu prelomilo hranicu 1,17 dolára

21.05.2018 18:01

Spoločná európska mena sa v pondelok znova ocitla pod tlakom. Dôvodom boli opäť obavy z euroskeptickej vlády v Taliansku.

Koruna, Česko

Česká ekonomika sa prehrieva, ČNB zrejme zareaguje zvýšením úrokov

21.05.2018 17:56

Česká ekonomika sa prehrieva, a preto nastal čas na sprísnenie menovej politiky zvýšením úrokových sadzieb, uviedol viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.

ústne maturity,

Maturanti skladajú skúšku dospelosti

21.05.2018 17:41

Súčasťou skúšky bolo okrem tematickej časti aj opis obrázkov a simulovaná situácia na dialóg.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 946x
Priemerná čítanosť článkov: 946x

Autor blogu

Kategórie

Archív